Pojezierze w północno-wschodniej Polsce na obszarze geograficznym Mazur, w przeszłości zamieszkane przez Mazurów, którzy mówili dialektem mazurskim to obiekt, który cieszy się ogromną popularnością. Warto również wspomnieć o tym, że pojezierze rozciąga się na długości około 290 km na wschód od dolnej Wisły do granicy polsko-rosyjskiej. Zajmuje powierzchnię około 52 000 kilometrów kwadratowych. Administracyjnie Pojezierze leży w województwie warmińsko-mazurskim. Małe części powiatu leżą w województwach mazowieckim i podlaskim.
Noclegi wyróżniają się tym, że są naprawdę piękne. Jeziora są dobrze połączone rzekami i kanałami, tworząc rozległy system dróg wodnych. XVIII-wieczny Kanał Mazurski jest naprawdę piękny i łączy ten system z Morzem Bałtyckim. Cały obszar jest głównym celem turystycznym, odwiedzanym przez entuzjastów łodzi, kajakarzy, wędkarzy, pieszych, rowerzystów i miłośników przyrody. Jest to jedna z najbardziej znanych dzielnic jezior w Europie Środkowej i popularne miejsce na wakacje, z największą liczbą odwiedzających każdego roku. Warto przyjechać tu podczas urlopu, ponieważ miejsce zachwyci nawet najbardziej wymagające osoby. Pojezierze zostało ukształtowane przez lodowce podczas plejstoceńskiej epoki lodowcowej. Wiele wzgórz jest częścią moren, a wiele jezior to jeziora morenowe.
Od XIII wieku Pojezierze było kolejno częścią państwa zakonnego Krzyżaków, Księstwa Pruskiego i pruskiej prowincji Prus Wschodnich. W czasach współczesnych, będąc częścią Cesarstwa Niemiec, było to miejsce pierwszej bitwy na Mazurach. Pod koniec II wojny światowej, zgodnie z decyzją podjętą na mocy porozumienia poczdamskiego, wszystkie granice państwowe zostały przerysowane, obszar wcielony przez komunistyczną Polskę i jej niemieckich mieszkańców wydalony. Na Pojezierze można dojechać pociągiem, autobusem lub samochodem. Najbliższe międzynarodowe lotniska znajdują się w Szymanach, Warszawie, Gdańsku i Wilnie. Głównymi węzłami komunikacyjnymi w regionie są miasta Olsztyn i Ełk. Są pociągi na Mazury z Warszawy, Gdańska i Wilna oraz autobusy z wielu polskich miast. Serwis łodzi łączy niektóre centralne miasta regionu. Jazda na rowerze i pływanie łódką to popularne sposoby poruszania się. Na Pojezierzu hotele są w odległości od Wielkich Jezior Mazurskich. Wyróżnić można hotele w Giżycku, Mikołajkach i Ełku.
Istnieją również pensjonaty i pola namiotowe w okolicznych wioskach – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Mazury słyną z jezior i lasów, oferując szeroki zakres zajęć na świeżym powietrzu, od żeglowania po spływy kajakowe i pływanie. Region obejmuje największe jezioro w Polsce, zwane Śniardwy. Do miejscowości wypoczynkowych należą najpopularniejsze, Giżycko i Mikołajki, Węgorzewo, Ryn, Pisz i Iława. Giżycko położone jest nad brzegiem jeziora Niegocin. Ma starożytną fortecę, zabytkowy kościół, mosty i łodzie pasażerskie do miejscowości Węgorzewo, Mikołajki. Istnieje również wiele gatunków dzikiej przyrody, jadalnych jagód i grzybów oraz duże obszary chronione, w tym Mazurski Park Krajobrazowy, który obejmuje jedenaście rezerwatów przyrody, takich jak Jezioro Łuknajno, które jest Rezerwatem Biosfery UNESCO.