Dolny Śląsk to północno-zachodnia część historycznego i geograficznego regionu Śląska; Górny Śląsk leży na południowym wschodzie. W całej swojej historii Dolny Śląsk był pod kontrolą średniowiecznego Królestwa Polskiego, Królestwa Czech i Austriackiej Monarchii Habsburgów od 1526 roku. Dolny Śląsk leży głównie w dorzeczu środkowej Odry z historyczną stolicą we Wrocławiu. Miejsce to jest naprawdę piękne.
Południową granicę Dolnego Śląska wyznacza grzbiet Sudetów Zachodniego i Środkowego, który od średniowiecza tworzył granicę między polskim Śląskiem a historycznym regionem czeskim dzisiejszych Czech. Rzeki Bóbr i Kwisa są uważane za pierwotną zachodnią granicę z Łużycami, jednak Śląskie Księstwo Żagańskie sięgało rzeki Nysy. Późniejsza pruska prowincja Śląska obejmowała ponadto przyległe ziemie historycznych Górnych Łużyc, przekazane Królestwu Saksonii po wojnach napoleońskich w 1815 roku. Administracyjnie polski Dolny Śląsk jest dzielony między województwo dolnośląskie oraz południową część województwa lubuskiego. Niewielka część dawnego Księstwa Żagańskiego na zachodnim brzegu Nysy jest dziś częścią gminy Krauschwitz w powiecie Görlitz w Saksonii, na większą część Górnych Łużyc na Śląsku Pruskim.
Sudety to zróżnicowane geologicznie pasmo górskie, które rozciąga się na 280 kilometrów od Wyżyny Łużyckiej na zachodzie i do Bramy Morawskiej na wschodzie. Są one podzielone topograficznie na Sudety Zachodnie, Środkowe i Wschodnie. Dolnośląski odcinek Sudetów obejmuje Góry Izerskie. Sąsiednia Nizina Śląska obejmuje Nizinę Śląską i Nizinę Śląsko-Łużycką. Te dwie niziny są oddzielone od siebie Doliną Kaczaw, a od Sudetów stromym morfologicznym brzegiem położonym wzdłuż uskoku marginalnego Sudetów, rozciągającym się od Bolesławca do Złotego Stoku. W regionie tym znajdują się naprawdę piękne hotele, które przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym osobom.
Niższe wzgórza występują również na obszarach Obniżenia Sudeckiego, Świdnika i Kotliny Dzierżoniowskiej. Wschodnia część Niziny Śląskiej składa się z szerokiej Niziny Śląskiej, położonej wzdłuż brzegów Odry. Część wschodnia obejmuje również Równinę Wrocławską z otaczającymi ją ziemiami: Równina Oleśnicka, Wysoczyzna Średzka, Równina Grodkowska i Niemodlińska. Zakres wzgórz obejmuje Wzgórza Dalkowskie, Wzgórza Trzebnickie, Wzgórza Twardogórskie i Wzgórza Ostrzeszowskie. Obniżenie Milicko-Głogowskie, wraz z Kotliną Żmigrodzką i Milicką, znajduje się w północnej części wzgórza. Obszar nizin jest pokryty grubą warstwą elementów lodowcowych, która pokrywa bardziej zróżnicowane rzeźby starszej ziemi. Zasadniczo płaskie i szerokie dna dolin są wyściełane osadami rzecznymi. Późniejsza forma gospodarki spowodowała prawie całkowite wylesienie stoków. Nie tylko żyzna ziemia, ale także łagodny klimat sprzyjają rozwojowi rolnictwa i ogrodnictwa. Średnia roczna temperatura okolic Wrocławia wynosi 9,5 ° C. W regionie tym znajduje się również piękne jezioro, które przyciąga wielu turystów. Miejsce to jest niesamowite.